Vývoj fólií - historie

Jak šel čas ve světe výroby autofólií? Kdo byl první výrobce a jakou fólii vyvinul? 

Jakožto světovou jedničkou ve výrobě autofólií, které jako první  fólie na automobily spatřily světlo světa, byly sluneční autofólie. Jejich historie sahá až do roku 1966, ve kterém si americká společnost 3M nechala sluneční fólie patentovat. Prvotně tedy došlo k vývojí fólií pro polep skel vozu pro ochranu řidiče před slunečním zářením(oslněním).

Rok 1966 - společnost 3M se stala vlastníkem patentu na autofólie.

Především v USA rostla oblíbenost slunečních fólií závratnou rychlostí. Ve filmech ze 70 let se velice často setkáváme s auty, která mají polepená okna sluneční fólií. Instalovali se především na velké limuzíny pro vysoce postavené osoby. Do limuzín díky slunečním fóliím nebylo vůbec vidět.Samozřejmě tyto fólie byli použity i na vládní vozidla, či je na svých vozech měli herci a herečky a postupem času i se staly dostupné pro širokou veřejnost.

V průběhu následujích desetiletí se segment fólií na automobily dále vyvíjel. V 90.letech 20. století byl vytvořen nový druh fólií – bezpečnostní autofólie. Jak již název napovídá, jedná se o fólie, které brání mechanickému poškození vozidla a chrání posádku vozidla před střepy z rozbitého autoskla. Jak sluneční tak bezpečnostní autofolie mají do současné doby pevné místo na trhu s doplňky pro automobily a jsou stále velmi oblíbené.

S novým tisíciletím přišel i nový druh folií na auto – 3D autofolie. Zpočátku se jednalo o barevné fólie v základních pastelových barvách, kterými bylo možné změnit barvu vozu. Největší oblibu si barevné autofólie získaly u vozů taxi, a to nejdříve v Německu, kde dodnes jezdí vozy taxi polepené 3D folií v barvě slonové kosti.

3D autofólie - novinka na trhu - která přinesla nekonečné možnosti

Postupem času výrobci 3D folií přicházeli na trh s neustále novými vzory fólií. Mezi nejoblíbenější 3D autofólie se okamžitě zařadily tzv. karbonové autofólie, tj. folie se vzorem sklouhlíkového kompozitu zvaného karbon. Nejvíce rozšířené jsou karbonové folie v černé barvě, nicméně v nabídce jsou i ostatní barvy (antracit, stříbrná, bílá, hnědá, bílá, modrá či červená).

Neméně oblíbené jsou designové folie v matných barvách (černé a bílé autofolie). V současné době se výrobci předhánějí ve vymýšlení nových variant 3D autofólií. V nabídce najdete folie s imitací dřeva, broušeného hliníku či bílé perleti, maskáčové vzory nebo vzory s metalickým efektem.

3D folie jsou v podstatě schopné imitovat jakýkoli požadovaný materiál.

Dále se vývoj posouvá závratnou rychlostí, dnes jsou již na trhu dostupné 3D, 4D, 5D fólie, fólie texturové, fólie svítící ve tmě/luminiscenční fólie, perleťové, či chameleoní.

Ve světě autofólií došlo k tak významnému posunu, že nabídka je natolik široká, že si z ní vybere opravdu každý. Nepřeberné množství odstínů, barev a vzorů, které jsou k dispozici lahodí oku a z vozidel se stávají i skvostná díla.