Jaké fólie lze aplikovat na autosklo

Jaké fólie lze aplikovat na autosklo?
Co dovoluje zákon u nás a co mimo ČR?

Čeká Vás dovolené v zahraničí, nejen že musíte sbalit kufry, zajistit ubytování a spostu dalších důležitých věcí. Plánujete – li dovolenou autem, musíte připravit na cestu i Váš vůz. Opatřili jste Vaše okna zatmavovací či ochrannou fólií? Pak právě pro Vás jsou důležité informace o tom, jaké fólie jsou v zemích EU povolené.

Umístění fólií a jejich propustnost
Prakticky platí pro autofolie v celé Evropě stejná pravidla! Aplikace polepů aut se řídí jednotným předpisem. Tedy co je dovoleno u nás je dovoleno také jinde – ať už pojedete do Německa, Polska, Rakouska, Francie, Chorvatska či na Slovensko. Aplikace polepů aut se řídí předpisem EHK č. 43, který je přílohou dohody č. 42 EHK/OSN z roku 1958. Samozřejmě mají jednotlivé země drobné odlišnosti – takzvaná lokální pravidla, která definují například minimální světelnou propustnost fólií, nebo jejich použití na jednotlivých oknech.

Platné předpisy pro Českou Republiku
Čelní sklo – nejsou povolené žádné fólie
Boční skla u řidiče a spolujezdce – celková propustnost světla po aplikaci autofólie nesmí být nižší , než 70%
Ostatní skla – lze nalepit jakékoli schválené autofólie s libovolnou propustností

  • Pravidla:
    všechny okenní autofólie musí být schváleny a homologovány Ministerstvem dopravy ČR
  • fólie na autoskla může nainstalovat pouze odborný pracovní, který má příslušnou kvalifikaci
  • fólie nesmí zakrývat třetí brzdovou svítilnu za zadním oknem
  • kvalifikovaný odborník musí majiteli vozidla vydat osvědčení o provedené úpravě zasklení
  • každé upravené sklo musí být označeno schvalovacím štítkem s příslušnými údaji
  • odborník, který provedl aplikaci je dále povinen archovovat dokumentaci o provedených úpravách

 

Pokud sluneční(zatmavovací) autofólie na vašem voze splňují nařízení platná v ČR, nemusíte se obávat problémů ani v okolnich zemích EU.
Pro zajímavost uvádíme také několik podmínek, které však platí pouze pro automobily registrované v dané zemi.
V Německu a Rakousku nesmíte mít na předních a bočních oknech žádné folie
Na Slovensku jsou zakázané všechny okenní folie se zatmavením nad 80 %
Ve Francii jsou z důvodu teroristických útoků zakázaná tmavá skla v celém vozidle
Pokud máte tedy okna polepená dle platných nařízení v ČR, musíte si dát pozor na výjimky pro jednotlivé země. Pokud tedy navíc pojedete přes Německo, Rakousko, Francii či Slovensko, doporučujeme dodržet také podmínky uvedené nad tímto odstavcem.

Co se může stát? Nač si dát pozor?
Pokud máte na předních oknech u řidiče a spolujezdce tmavé černé fólie, přes které není vůbec vidět, či jen velmi málo, tak pak Vás čekají nepříjemnosti. Takové zatmavení však není povolené ani v ČR, tedy by jím Váš vůz neměl být opatřen. Policie u nás i v zahraničí tento prohřešek okamžitě trestá poměrně vysokou pokutou. Navíc musíte folie na místě okamžite odstranit.
Zkušenosti hovoří za vše. Policie v Německu, Rakousku a na Slovensku bývá při silničních kontrolách velice pečlivá a nezapomíná ani na folie na předních bočních oknech. Nejen proto se vyplatí zbytečně neriskovat vysokou pokutu!

Pro zjednodušení tedy uvádíme, že na předních bočních oknech vozidel, které jsou registrované v Německu nebo Rakousku, nesmí být žádné folie, pro automobily registrované na Slovensku jsou zakázané všechny okenní folie se zatmavením nad 80 %.
Nezapomínejte, že i podle českých zákonů můžete mít na autosklech pouze folie s atestem od Ministerstva dopravy ČR. Aplikaci navíc může provádět pouze firma či osoba, která má pro tuto činnost příslušné osvědčení.

TIP: Po aplikaci folií od každého certifikovaného pracovníka, či firmy obdržíte „Osvědčení o provedené úpravě zasklení“ v souladu s předpisem EHK č. 43 a zákonem č. 56/2001 Sb., které je platné po celé EU. Zároveň na všechna skla nalepí také příslušné homologační štítky.

 

Jiné, než zatmavovací fólie?
Pro polepy karoserií, neexistuje žádné nařízení, ale pokud je auto významně polepeno, je nutné zapsat tuto úpravu do technického průkazu vozu. Pro folie na dveře, kapoty, střechy, nárazníky, zrcátka a další části karosérie žádná podobná pravidla neexistují. Pokud však polep zakrývá významnou část vozu (50 % nebo více) a mění jeho barvu či vzhled, musíte mít tuto změnu zapsanou v technickém průkazu.

Zdroj: glassgarant.cz