Celolep vs. celolak

Chcete změnit barvu svého auta? Chcete něco extra – exkluzivní design? Máte na výběr ze dvou možností. Kompletní přelakování a celopolep folií se liší v několika základních bodech: cenou, životností i nabídkou barev/vzorů. Dnes si proto obě varianty pečlivě porovnáme.

Nesporně největší výhodou fólií je možnost jejich snadné výměny. Nelíbící se i nevyhovující polep můžete kdykoliv odstranit. Rozhodnete – li se pro nový vzhled vozu, fólii „jednoduše“ strhnete a necháte si aplikovat polep nový. Nejvíce oblíbený je polep fóliíí u „tuningářů“, kteří často a efektivně vylepšují zhled svého vozu, či u firem – která auta za několik let používání prodávají.
Pokud je polep vozu proveden kvalitní fólií – které v sortimentu v sortimentu našeho e-shopu www.superfolie.cz bezesporu najdete, nedochází při odborné demontáži k poškození laku – po odstarnění vypadá karoserie stejně jako před celopolepem. K poškození původního laku může dojít při nešetrné demontáži, či při polepu levnými fóliemi.
Pro demontáž folií bez poškození autolaku je důležitá trpělivost a zkušenosti.
Aplikace celolaku je na rozdíl od folií trvalá. Celolak lze pouze znovu přelakovat, či jej pracně odstranit za pomoci speciálních přípravků.

Vzhled a životnost
V okamžiku, kdy se rozhodnete pro celopolep vozu, svěřte svůj automobil do rukou odborníků. Pokud je fólie aplikována odborníkem, není na první pohled rozpoznatelný rozdíl od autolaku. FÓLIE VVIVID VINYL mají díky použití moderních materiálů a speciálnímu technologickému zpracování velice věrohodný vzhled. Fólie jsou opatřeny ochranou proti UV záření a jejich krásný vzhled trvá po celou dobu životnosti fólie.
V případě aplikace celolaku závisí výsledek především na zkušenostech lakýrníka.  Nově lakované auto tak může vypadat opravdu jako nové, na druhou stranu nalezente v různých fórech i příběhy, v nichž konečný výsledek ani zdaleka nevypadá dle představ zákazníka. Toto se Vám v případě celopolepu stát nemůže.
Zatvrdilí příznivci celolaku mu dávají přednost i v současné době, kdy za několik desítek let vývoje autofólií jsou fólie na takové úrovni, že oproti celolaku nabízí velkou řadu výhod.


Jak dlouho mi celopolep vydrží? To závisí na druhu zvolené fólie. Životnost celopolepů se pohybuje od 3 do 10 let.  Opravdu profesionální celolak Vám pravděpodobně vydrží déle, avšak rozhodně není tak odolný vůči kamínkům, či kartáčům v automyčkách jako fólie.

 

Barvy a vzory
Při aplikaci autolaku si můžete vybírat z mnoha desítek až stovek možností. Kromě základních barev je velmi oblíbený také metalický nebo matný lak či si lze nechat barvu namíchat na „přání“.
V případě folií máte ještě širší možnosti – můžete vybírat z celopolepů a imitací dřeva, karbonu, kamene, či broušených kovů, či si vybrat například puntíkatou fólii, nebo si nechat potisknout vlastním designem. Možnosti aplikovat na Váš automobil vlastní design Vám přináší reklamní tiskové folie, které mohou obsahovat libovolný design i motiv dle Vašeho grafického návrhu. Snadno tak vytvoříte velice zajímavý a poutavý vzhled.
Klasické karbonové fólie obvykle mají strukturovaný povrch. Díly z uhlíkových vláken však mají povrh dokonale hladký, v našem sortimentu naleznete i tyto vzory.
Cena
Co se bude více líbit Vaší peněžence? Chcete – li změnit barvu vozu pak je cenově výhodnější celopolep oproti celolaku. Kompletní celolak včetně přípravy vás vyjde minimálně na 40 000 Kč, při použití základních barev fólií začínají ceny u osobních vozů na 20 000 Kč.
Ochrana laku
Bude můj lak chráněn, když se rozhodnu pro celopolep vozu? Ano, bude. Fólie zajišťují ochranu původního laku vozidla. Škrábance a tečky od odlétávajících kamínků a štěrku, drobné oděrky a další drobná poškození tak odnese pouze fólie. Nejedná -li se o rozsáhlé poškození, lak zůstane ve stejném stavu jako před celopolepem. Přelakování žádnou dodatečnou ochranu neposkytuj

Potřebujete zamaskovat škrábnutý nárazník? Fólie ve stejné barvě jako lak vozu můžete využít na překrytí (opravu) poškozených nárazníků a dalších částí karosérie.


Ochranu autolaku poskytují všechny typy folií. Existují však speciální transparentní ochranné folie, při jejichž aplikaci nedochází ke změně barvy vozu – slouží pouze jako ochrana – ta je nejčastěji využívána na karosérie dražších aut.

Další rozdíly
Celopolep obvykle nezahrnuje změnu barvy na vnitřních částech karosérie oproti celolaku(dveře, kufr nebo třeba kapota motoru)
Aplikace folie na celý vůz zabere 2–3 dny – v závislosti an časových možnostech konkrétního studia, kompletní přelakování je časově náročnější
UV záření způsobuje blednutí původního autolaku, fólie mají UV ochranu a jsou stálobarevné
Každá z variant pro změnu barvy auta má zkrátka své výhody, nevýhody a využití. Záleží proto jen na vás, co od změny očekáváte, co si přejete a jaké jsou Vaše plány s karoserií vozu do budoucnosti!